Danijela Rakić je rođena 1970. godine u Zemunu, Srbija. Osnovnu i srednju muzičku školu završila je u MŠ „Kosta Manojlović” u Zemunu, Srbija, u klasi prof. Darka Uzelca. Kao učenik osvojila je više priznanja na domaćim festivalima i takmičenjima. Petogodišnje studije harmonike završila je na Ruskoj akademiji muzike Gnjesinih u Moskvi, Rusija, u klasi prof. V. P. Kuzovljeva. Pored diplomskog koncerta odbranila je i diplomski rad „Transkripcija polifonih dela za harmoniku”, mentora dr M. J. Imhanjickog (1994). Godine 2012. završava i master studije na Fakultetu za kulturu i medije u Beogradu odbranivši temu „Formiranje muzičke kulture u uslovima novih medija”.
Pedagošku delatnost započinje 1994. godine u MŠ „Stanislav Binički” u Beogradu. Od 2001. radi u MŠ „Kosta Manojlović” u Zemunu. Osim u matičnim školama, bila je angažovana i u muzičkim školama „Mihajlo Vukdragović” u Šapcu, „Božidar Trudić” u Smederevskoj Palanci i „Živorad Grbić” u Valjevu. U periodu 2005 - 2011. g. radi na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu. Od akademske 2009/2010. radi kao profesor na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Istočnom Sarajevu, u nastavničkom zvanju docent, a od 2014. do 2020. kao vanredni profesor. U akademskoj 2015-2016. g. radila je na akademiji Univerziteta Slobomir, Bijeljina, BiH, odeljenje u Beogradu, Srbija. Od 2020. radi kao profesor na Accordiononlineacademy, Tampa, SAD.
Na predlog Ministarstava prosvete RS, sa dr Zoranom Rakićem radi na izradi Nastavnog plana i programa za srednju muzičku školu - harmonika, čitanje sa lista, kamerna muzika i orkestar (1996). Kao savetnik Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije, 2018. uradila je Nastavne planove i programe za šest razreda niže muzičke škole, instrument harmonika (materijal objavljen na sajtu ZUOV-a), a 2019. sa kolegama dr Zoranom Rakićem i Gvozdenom Erakovićem, D. Rakić je uradila Nastavne planove i programe za srednju školu - harmonika, čitanje sa lista, kamerna muzika (materijal objavljen na sajtu ZUOV-a).
Učenici i studenti Danijele Rakić učestvuju na brojnim javnim nastupima i takmičenjima u Srbiji, BiH, Sloveniji, Rusiji, Bugarskoj, Litvaniji, Letoniji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Italiji, Rusiji, Švajcarskoj, Portugaliji, Severnoj Americi, Francuskoj, Češkoj, Estoniji, Kazahstanu, Australiji, Azerbedžanu, Grčkoj,Velikoj Britaniji. Učenici i studenti Danijele Rakić kao mentora osvojili su 525nagrаde u različitim starosnim kategorijama, od kojih su 191 specijalnа nagrada, mesta i pobede, 204 prvih nagrada, 83 druge nagrade, 40 trećih nagrada i 7 pohvala.
Danijela Rakić je bila i član žirija na domaćim i međunarodnim takmičenjima u Srbiji, BiH, Grčkoj, Makedoniji, Rusiji, Litvaniji, Letoniji, Švajcarskoj, Hrvatskoj, Francuskoj, Australiji, Portugaliji, Sloveniji, Americi, Ukrajini, Turskoj, Azerbedžanu i Austriji.
Četiri godine zaredom (2006, 2007, 2008. i 2009) dobitnik je Nagrade „Kosta Manojlović” za postignute pedagoške rezultate sa učenicima. Istu nagradu dobila je i 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,2022. i 2023. godine.
Pet godina zaredom (2010, 2011, 2012, 2013. i 2014.) dobitnik je Priznanja dekana Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu za ostvarene rezultate studenata na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Na Internacionalnom festivalu 1. Akordeon art, Istočno Sarajevo, BiH, proglašena je za najuspešnijeg nastavnika (2010).
Za predsednika Beogradske sekcije harmonikaša izabrana je 2008. Rukovodi beogradskom i regionalnim sekcijama. Učestvovala je u radu Generalne ansambleje harmonikaša na zimskim i letnjim kongresima Svetske konfederacije akordeonista (V. Britanija, Kina, Italija, Austrija, Švajcarska i BiH).
Bila je predavač na mnogim seminarima za nastavnike, učenike i studente u Srbiji, Ukrajini, Rusiji, Letoniji, Litvaniji, Australiji, Turskoj i Hrvatskoj. Obrazložila je nastavnicima Belgorodske oblasti u Rusiji temu Obrazovno-muzički sistem u Srbiji (2013). Učestvovala je na Međunarodnoj naučnoj konferenciji na Univerzitetu T. Ševčenko, Lugansk, Ukrajina. Sa mr Valentinom Dutinom u Belgorodu, Rusija, održala je prezentaciju i predavanje Srpska vokalna tradicija. Nastupila je na 6. Međunarodnoj naučnoj konferenciji Narodna muzika u sistemu profesionalnog obrazovanja, Belgorod, Rusija (2015). Učestvovala je u radu Međunarodne naučne konferencije Narodna umetnost u savremenom društveno-kulturnom prostranstvu: tradicije i inovacije sa temom Festivalska kretanja u sistemu pripreme muzičara – harmonikaša, Belgorod, Rusija (2017). Nastupila je i na 7. Međunarodnoj naučnoj konferenciji Narodna muzička kultura u savremenom svetu: zajedništvo nauke, obrazovanja i prakse sa temom Srpski folklor i njegov razvoj, u Belgorodu, Rusija (2017). Održala je predavanje Razvoj akademske harmonike u Srbiji i BiH u poslednje dvedecenije, na Državnoj humanitarno-pedagoškoj akademiji u Jalti, Rusija (2019). U Immo centru, N. Beograd, vodila je edukativnu radionicu Čarobna harmonika, u okviru projekta Volimo da učimo (2019). Učestvovala je i na 7. Međunarodnoj naučnoj konferenciji Profesionalizam pedagoga, psihološko - pedagoško praćenje uspešne karijere 2020. u Jalti, Rusija. Na 6. Međunarodnoj naučno-praktičnoj konferenciji 2021, u Dragobiču, Ukrajina, tema je bila Muzička umetnost 21. veka - istorija, teorija, praktika, a rad Danijele Rakić je bio Stepeni muzičkog obrazovanja u Srbiji i BiH. Na 1.Umetničko-obrazovnoj konferenciji Kultura poveznica Srbije i sveta predstavila je rad Pedagoški aspekti intelektualno-emocionalnog razvoja ličnosti u sistemu muzičke kulture kroz obrazovni sistem i održala prezentaciju Kultura kao most - kultura Srbije kroz vreme na Trećim valjevskim umetničkim svečanostima. Na 2.Istanbulskom festivalu harmonike 2022. Istanbul, Turska, u okviru međunarodne Konferencije održala je predavanje Planovi i programi na harmonici u okviru svih stepena obrazovanja.
Član je Svetske asocijacije akordeonista (Francuska) i Svetske konfederacije akordeonista (Velika Britanija). Član je Udruženja muzičara za negovanje akademske muzike Muzičko sazvežđe (Srbija). Član je sekcije harmonikaša pri Udruženju muzičkih i baletskih pedagoga Srbije.
Umetnički direktor je 1. i 2. internacionalnog festivala Valjevske umetničke svečanosti, Valjevo, Srbija (2019. i 2020). Moderator 1. 2. i 3. Umetničko-obrazovne konferencije Kultura poveznica Srbije i sveta (2021, 2022. i 2023.)
Od školske 2007-2008.g. obavlja dužnost šefa odseka harmonike, u MŠ „Kosta Manojlović“, Zemun, a od 2011. do 2015. obavlja dužnost šefa katedre na Muzičkoj akademiji u Istočnom Sarajevu. Od školske 2021-2022. obavlja i dužnost šefa odseka solo-pevanja, u MŠ „Kosta Manojlović“, Zemun. Od 2022. je predsednik Školskog odbora.
Pomaže mladim kolegama kao mentor za pripremu stručnog ispita iz harmonike. Član je pedagoške komisije imenovane od strane Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije za licenciranje nastavnika.
Pripremila je Zbirku etida za harmoniku br.1, izdavač D. Rakić i Udruženje muzičara „Muzičko sazvežđe“, Valjevo 2019, (ISMN 979-0-9014253-0-9).
Sa Aleksom Mirkovićem 2020. priređuje zbirku transkribovanih kompozicija E.Griga: Lirski komadi- transkripcije za harmoniku, izdavač UMMS (ISMN 979-0-802046-00-9).
Godine 2019. bila je recenzent za notna izdanja za harmoniku - D.Stevanović: Bojenjem do sviranja harmonike i A. Mirković: Bela knjiga, Nostalgija i Trijumf. U okviru manifestacije Umetnički studio u Lazarevcu, održala je prezentaciju svoje knjige i obrazložila svoje recenzije navedenih notnih izdanja za harmoniku (2020).
U Enciklopediji Ko je ko u BiH, izašla je 2014. biografija Danijele Rakić.
2015. god. Danijela Rakić dobija Godišnju nagradu Zajednice muzičkih škola Srbije za višegodišnje svestrano delovanje u obrazovanju mladih talenata i za nesebičnu ljubav, požrtvovanje, prijateljstvo i znanje uloženo u odrastanje umetnika, Beograd, Srbija.
Godine 2015. Danijela Rakić dobija zvanje pedagoškog savetnika, 2021. dobija zvanje Samostalnog pedagoškog savetnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Poznati sajt Accordion News uvrstio je Danijelu Rakić 2017. među pet najuspešnijih profesora Evrope u 2017. godini.
U okviru projekta „Najbolji edukatori Srbije“, koje realizuje Udruženje za podsticanje preduzetništva „Živojin Mišić“, Danijela Rakić izabrana je za jednog od najboljih edukatora Srbije u 2017. Isto udruženje je 2019. predložilo D. Rakić kao predstavnika Srbije za međunarodnu obrazovnu nagradu Yidan Prize.
Savetnik Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije postaje 2018.
D. Rakić se našla i u dva izdanja američke izdavačke kuće Times Squarepress, Njujork. U svetskoj enciklopediji Accordion worlds best contemporary accordionisti objavljena je biografija profesorke Rakić a u knjizi From the shadow of an accordion to eternity, intervju sa profesorkom. Ova izdanja su obuhvatila najeminentnije i najpoznatije svetske profesore i izvođače akademske harmonike.
U 2019. i 2020. je čak četiri puta dala intervju za poznati američki časopis ACCORDIONS STARS MAGAZINE, Njujork. Isti časopis je uvrstio u 100 najuticajnijih svetskih lidera akademske harmonike i proglasio je za najboljeg nastavnika sveta u 2019. i 2020. g.
Televizija Prva snimila je 2019. reportažu u okviru emisije Eksploziv o uspesima prof. D. Rakić. Za časopis Blic-žena dala je intervju 2022.
Biografija D. Rakić izašla je u Leksikonu stvaralaca (Klett, Srbija, 2019).
Udruženje muzičkih i baletskih pedagoga Srbije dodelio je 2019. D. Rakić Diplomu za postignute višegodišnje pedagoške rezultate.
Godine 2019. dodeljena joj je Povelja za građanske zasluge sa zlatnom medaljom - zaslužni građanin Zemuna, Srbija.
Član tročlanog tima , Accordion Constellation postaje 2020. Nakon višemesečne pripreme materijala i organizacije, napravljena je i istoimena stranica na platformama Facebook i Instagram, kao i YouTube kanal. Ova stranica je za kratko vreme postigla veliku popularnost i u avgustu 2020. postala zvaničan partner Svetske konfederacije harmonikaša (Francuska). Stranica kroz video prezentacije promoviše domaće i međunarodne umetnike na harmonici (naročito mlađe generacije), kamerne ansamble i orkestre, pedagoge, događaje.
Udruženje za podsticanje preduzetništva “Živojin Mišić” u okviru partnerstva sa Yidan Prize dodelio je 2021. Danijeli Rakić Priznanje za izuzetno karijerno postignuće i doprinos obrazovanju.